Away We Go/Uzaklara Gidelim (2009)

.

Hayat için her zaman alternatif bir plan gerekir.Alternatif plan yoksa başını alıp gidecek cesaret,işleri yoluna koymada yardımcı olabilir.
Burt ve Verona’nın ne başını alıp gidecek cesareti ne de hayatları için alternatif bir planları vardır.Bulundukları yerde Burt’un anne ve babası dışında hiç kimse yoktur.Zaten Verona hamileliğini yalnız geçmemesi için ebeveynlerinin yaşadığı kente gelen çiftimiz ebeveynlerinden de hayatlarının sillesini yerler.Yıllardır düşündükleri tatile sonunda çıkmayı planlayan Gloria ve Jerry Verona’nın hamileliğini umursamadan ve hep bekledikleri torunlarının gelmesini beklemeden Belçika’ya gitme kararı alırlar.

.

Bu haber ve üstüne gelen aksilikler Burt ve Verona’yı biraz düşündürür.Verona kendilerini kaybedenler kulübünün bir ferdi olarak görmektedir.Burt’un zaten reel dünya ilişkileriyle pek arası iyi değildir.Ona göre sorun yok gibidir.Karnı burnunda Verona gelecekleri için önemli bir karar verir.
Çiftimiz uzaklara gidecektir ve arkadaşlarının olduğu yerlere ziyaretlerde bulunarak kendileri ve olacak çocukları için çok daha iyi yaşam alanları bakacaklardır.Bu esnada eski dostlar ziyaret eden çiftimiz hem anıları yad edecek hem de zamanın etkilerini arkadaşlarında göreceklerdir.

.

Oscar ödüllü yönetmen Sam Mendes’den yine insanlığa dair anlamlı bir film.Bu tür filmlerin hep hakkını veriyor yönetmen.Filmi izlemeden önce filmi onun yönettiğini bilmiyordum fakat yönetmenin stiline dair filmde çok ipucu gördüm.Yine de net birşey söyleyemedim çünkü son zamanlarda özellikle Mendes American Beauty’yi yaptıktan sonra bu tür filmlerin patlaması benzer filmlerin çoğalmasına sebep olmuştu.
Ünsüz başrol oyuncularını sektörün bilindik isimleri destekleyen,hoş akustik şarkıları olan,bol uç karakterlerinin yanında hayatın sıradanlıklarını da es geçmeyen hoş bir yol filmi.Özellikle Arizona bölümü filmin zirve noktasıydı.Mutlaka izleyin.

Gereksiz Dipnot:Sam Mendes ile Kate Winslet boşanmışlar.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Replies to “Away We Go/Uzaklara Gidelim (2009)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.