Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Avaze Gonjeshk-Ha/Serçelerin Şarkısı (2008)

.

Günlük olaylara en masum, en içten ve sıcacık bakabilen bir sinema varsa, benim açımdan bu muhtemelen İran sineması olur. Ufacık bir ayrıntıdan muhteşem eserler ortaya koyabilen İran sineması, Majid Majidi’nin kendine has üslubu ile bir çok eseri inanılmaz bir lezzetle izleyiciye sunuyor.
İşte Serçelerin Şarkısı da bu muhteşem filmlerden biri. Baş kahramanımız Amir Tahran dışında bir devekuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Ve bir talihsizlik sonucu kaçan devekuşunu bulamadığı için işinden kovulur. Bu arada işitme engelli bir kızı vardır Amir’in. Kızının işitme cihazını tamir ettirebilmek için yolu bu sefer Tahran’a düşer.. Ve derken.. karşısına çıkan bir iş fırsatı ile hayatı birden değişikliğe uğrar! Ama nasıl yönde bir değişikliktir bu?

.

Azıcık aşa kaygısız bir başa sahipken, kendisine verilene veya -verilmeyene -şükredebilen
Amir gün geçtikçe doyumsuz ve şükürsüzlük ile kendi sonunu getirmeye başlar..Filmde kendimize, yurdumuza, insanımıza dair bir çok benzerlikle karşılaşmak bir yönden hüzünlendirip acı verirken, bir yönden de ‘’işte budur! hayat birçoklarımız için bu açıdan yaşanıyor. Bizlere gösterilen, empoze edilmeye çalışılan bir şaşaa yada fütursuzca bir yaşam sadece bir kısım insan için geçerli!’’ gerçeğini yüzümüze çarpıyor resmen. Film hem güldürüp hem ağlatıyor. Öyle naif sahnelere sahip ki yönetmenin başarısını kutlamadan geçemiyorsunuz.

.

Bu arada film tek kişilik bir performans ile zirve yapıyor demek yanlış olmaz. Oyuncumuz Amir filmi sonuna kadar alıp götürüyor.. Ki kesinlikle çocuk oyuncuların hakkını yememek gerek; öyle masum, öyle şirinler ki hiçbir Holywood filminde bu kadar içten oyunculuk göremezsiniz. Bir de her şey doğaldır bu İran filmlerinde. Kıyafetler, oyunculuk.. Sanki günlük yaşananlara sadece gizli bir kamera yerleştirilmiş hissi verir yönetmenler.Ve İran yada G.Kore, Hint filmlerini izlemeye başladığınız zaman, Holywood’un bu yapımlar karşısında ne kadar da yavan kaldığını görürsünüz.Gerçeklikle baş başa bir film izlemek isteyenler bu ve benzeri yapımları atlamasın der ve iyi seyirler dilerim..

IMDB Sayfası

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Avaze Gonjeshk-Ha/Serçelerin Şarkısı (2008)” için 0 yanıt

Müzeyyen öncelikle hayırlı olsun ilk yazın için.İmalı mailini gördüm ancak arşiv sayfasına bakarsan Orta Doğu sinemasından,Avrupa sinemasından,Kore sinemasından çeşitli örnekler göreceksin.Sadece bu tür filmleri her zaman edinip izlemek kolay olmuyor. 🙂 Hele film yokluğundan son zamanlarda izlediğim filmleri düşününce kendim bile şaşırıyorum.Yani bazı şeyler biraz da yokluktan. 🙂

Efendim teşekkür ederim öncelikle.. İmalı mailimin açıklaması olabileceğini düşündüğüm bir mail daha gönderdim.. Evet bu filmleri bulmak kolay olmuyor.. Bulup izleyenler yazmaya devam etsin diyelim o zman:))

bu filmi izlemedim ama madem iran sinemasını bukadar övdünüz ki hiç izlemedim iran sinemasına ait bi film izlemeliyim sanırım bu filmi eminim haklısınızdır tavsiyenizde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir