Aşka Yolculuk 26 Mart’ta Sinemalarda

.

5. yüzyıldan kalma bir İrlanda efsanesinde erkek arkadaşlarına bir türlü evlilik teklif edemeyen kadınların o çok özel soruyu sormak için özlemle beklediği çok özel bir günden söz edilir.
Sevdiğiniz erkeğin resmen nişanlınız olmasını mı istiyorsunuz? Önünüzde sadece 24 saat vardır. O da her dört yılda bir gelir ve 29 Şubat’ın ta kendisidir. Parmağında o çok özel yüzük olmayan ve kendi kaderini avucunun içine almaya hazır hisseden her kadının yapması gereken tek şey,artık yılın çok özel günü olan 29 Şubat’ın gelmesini beklemektir.

Senaristlerin Gözünden;

Deborah Kaplan:“Bir 29 şubat günüydü. İnternette bir haber sitesinde gezinirken ‘İrlandalı kadınlar 29 Şubat’ta evlilik teklifi yapar’ şeklinde bir başlık gördüm. Hemen Harry’i arayıp, ‘Bundan iyi bir film çıkar mı?’ diye sordum. Üzerinde çalıştığımız bütün işlerimizi bir kenara bırakıp bu konuya odaklandık. İki haftaya kalmadan öykünün ana hatları ortaya çıkmıştı. Sonraki iki hafta içerisinde projeyi Spyglass Entertainment’a sattık. Ardından hızla senaryoyu yazdık. Amy Adams oynamayı kabul etti. Kısacası herşey adeta ışık hızıyla gelişti.”

Harry Elfont:“Hayatta herşeyi planlayamazsınız. Mutluluğu bulmak için bazen hayatı akışına bırakmanız gerekebilir. Herşeyi deneyebilirsiniz ama mutluluğu mutlaka bulacağınız anlamına gelmez. Günümüz dünyasında herşeyin planlanabileceği; böylece hayatımıza hükmedebileceğimiz şeklinde çağdaş bir düşünce vardır. Biz bu konuda birazcık eski yaklaşımı benimsedik.”

.

Yönetmenin Gözünden;

Anand Tucker:“Senaryoda bulduğum ilk güzel şey, ‘kendimizle yeniden iletişim kurma’ gereğini ele almasıydı. Bana bir dönemen o harika klasik romantik komedilerini hatırlattı. Hani sorunlu çiftler vardır da, bir yolculuğu çıkarlar, o komedileri çağrıştırdı. Duygusal dengesi çok güzel kurulmuştu. Ayrıca hepsi birbirinden eğlenceli beş altı fantastik set parçası vardı. Eğlenceli olmasının yanısıra aynı zamanda çok da dokunaklıydı.
Senaryonun etkileyiciliğinin yanı sıra Amy Adams ile çalışmaya da istekliydim. Bu yüzden ‘Amy ile tanışmak ister misin?’ şeklinde çağrı alınca hemen olumlu tepki verdim. Düşünün, ‘Enchanted’ı en az 50 defa izlemişimdir. Çünkü küçük oğlum o filmin hayranıydı. Amy’nin kesinlikle bir dahi olduğunu düşünmüştüm. Bu fırsata balıklama atladım ve hemen senaryoyu okuyup kendimi New York’a giden uçağa attım. Gerisini biliyorsunuz.”

.

Başrol Oyuncularının Gözünden;

Amy Adams (Anna):“Anna kendisi için belirli bir zaman çizelgesi hazırlayan, herşeyi tek tek planlayan ve kendisini sadece yaptıklarıyla değerlendiren tipte bir kadındır. Bağımsız olduğuna; herşeyi başarabileceğine inanır. Elinde ‘kendisine gerekli’ araçların bir listesi vardır. Bunlar sırasıyla iyi bir eş, iyi bir iş gibi araçlardır. Hatta gelecekteki çocuklarının sayısı bile plan kapsamındadır. Kısacası onun hayatında herşey planlanıp takvime bağlanmıştır. Hazırladığı planı kolayca bozacak kadınlardan da değildir. Kendisinin hangi tipte bir kadın olduğunu düşünmek yerine o güne kadar neler yaptığına kafa yorar.”

Matthew Goode (Declan):“Declan’ın öyküye ilk girişi biraz zaman alır. Onun hakkında çok fazla detay bilmeyiz. Ortada sadece daha önce bir kızla nişanlı olduğu ve terk edildiği bilgisi vardır. Bu durum onu şekillendirmiştir. Oldukça asık suratlı ve hırçın birisidir. Hayatını değiştirmeye çalışmaktadır. Bir pub sahibidir ve birazcık da aşçılığı vardır. Eski kız arkadaşı ve en iyi erkek arkadaşıyla beraber bu işi yapma hayali varken ne yazık ki ikisi birlikte çekip gitmiştir. Declan ile böyle bir noktada tanışırız. Hayatının sorunlu bir dönemindedir, özene ihtiyacı vardır.”

Aşka Yolculuk 26 Mart’ta gösterime girecek.

Filmin Fragmanı

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.