Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (1990)

.

Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni filmi geri planda kalmasına rağmen Yavuz Turgul filmleri arasında bence birinci sıradadır.Bu kararı verirken filmin kendini yaratan unsuru eleştirmesinin yanında,hem geçmiş dönemin bayağı girişimlerine giydirdikleri hem de bu bayağı girişimlere iştirak etmiş değerli emekçilerin içinde bulundukları duruma güzellemeler yapmaktadır.
Haşmet Asilkan Türk sinemasının inişli çıkışlı her döneminde tempoya ayak uyduran ve özellikle aşk filmleriyle bilinen bir yönetmendir.Aslında aşk filmleriyle bilindiği söylense de film çevrelerinin üst tabakası tarafından esamesi bile okunmaz.Film başlarken yaptığı imaj değişikliği ve aldığı radikal kararlar Haşmet Asilkan’ın geçmişine isyanının dışa vurumudur.

.

Artık aşk filmi,arabesk furyası,80’lerdeki seks filmleri ona göre değildir.Haşmet Asilkan artık toplumsal bir film çekme niyetindedir.Ancak işin içinde aşk hikayesi de olmalıdır.Yenilikçi olmalıdır ama hikaye fabrikatör kızı ile terörist arasında geçmektedir.Yeni yüzler ister ama en yakın arkadaşını kıramadığı için başrol yapar.Mesajı olan bir film ister ama kör göze parmak sokarcasına anlatır.Haşmet Asilkan boynundaki fuların kültürel eksikliğini kapatamadığı gibi filmleri de belli bir seviyenin üstüne çıkamamaktadır.
Herşeye rağmen imajını takiben değişen düşünceleri Haşmet Asilkan’ı zorlu bir yola sokar.Önce işin parasal yönünden başka birşeyi düşünmeyen yapımcıları daha sonra da Müjde Ar’ı başrol için ikna turları başlar.Tüm bunlar yaşanırken tavus kuşu gibi kabaran yönetmenimiz işler biraz sarpasardığında umduğunu değil bulduğunu yiyecektir.

.

Türk sinemasının geçmiş döneminde cahilce yapılan işleri bolca iğneleyen, hatta günümüzdeki durumumuza dair önemli ipuçları veren Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni filmi aynı zamanda kimi sahnelerde geçmişe ve geçmişteki emekçilere bolca saygı duruşunda bulunuyor.
Bence Haşmet Asilkan karakterinde Türk sinemasının iki saatlik özetini görmek filmin en önemli noktasıydı.Tek isteği saygıyla anılmak olan bir insanın sinema aşkına gururunu ayaklar altına alacak işleri yapması,yeteri kadar bilgi birikimine sahip olmasa da hem öğrenmeye hevesli hem de cahilliğini kapatmaya çalışacak kadar saf bir düşünce içerisinde olması Haşmet Asilkan karakterini unutulmaz kılıyor.Yavuz Turgul’un en iyi işlerinden biri.Şener Şen de müthiş döktürmüş.Kullanıcı adımı Haşmet Asilkan yapasım geldi.O derece…!


IMDB Sayfası
Filmden Bir Kuple

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.