A.R.O.G (2008)

.

hknylmz bu film hakkında dedi ki;

Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı,yönetmenliğini ise Ali Taner Baltacı ile Cem Yılmaz’ın yaptığı “yontma taş filmi”.İsmi G.O.R.A’nın tersten okunuşundan doğmuştur.
Film G.O.R.A’nın bittiği yerden başlıyor desem yeridir.Arif dünyaya gelmiş,Ceku ile birlikte mutlu bir hayat sürmektedir.Ayrıca “ka fa 1500” adlı uzay aracını da satmıştır.Komutan Logar ise G.O.R.A’dan tüm kötülüklere sözde tövbe etmiş bir şekilde dünyaya gelir.Arif ise o sıralar doğacak çocuğunu G.O.R.A’da dünyaya getirmenin planlarını yapmaktadır.Ama uzay aracını satmıştır…

.

Komutan Logar ise Arif’in karşısına tüm kötülüklere tövbe etmiş, iyi bir adam şeklinde çıkınca Arif tüm olanlara inanır ve Komutan Logar’ın Ceku ile birlikte G.O.R.A’ya gönderme teklifini kabul eder. Komutan Logar ise Arif’i bir milyon yıl öncesine ışınlayıp Ceku’yu elde etme planları yapmaktadır…
Filmi genel anlamda beğendiğimi söyleyebilirim. Bence G.O.R.A’dan da iyi bir iş çıkarmış Cem Yılmaz. Görsel efektler sırıtmıyor, oldukça ince espriler, çeşitli göndermeler ile eğlenceli bir 2 saat geçirmemizi sağlıyor. Sıkıcı Amerikan komedilerini izlemektense A.R.O.G’u tek geçerim.

.

livenes bu film hakkında dedi ki;

Gora gezegeninde yaşadığı maceradan sonra sevgilisi Ceku ile dünyaya dönen Arif,Ceku’dan bir çocuk beklemektedir.Bu sırada Arif’ten intikam almak için dünyaya gelen Komutan Logar ve yardımcısı Tihulu’nun hain planı,Arif’in yerine geçerek Arif’i 1 milyon yıl öncesine göndermektir.Planında başarılı olan Komutan Logar,Arif’in kılığına girerek Ceku ile G.O.R.A gezegenine geri dönme planının ilk aşamasında başarılır olur.

.

1 milyon yıl öncesine dönen Arif’i yeni maceralar ve sürprizler beklemektedir.Arif’in tek derdi ise bir an evvel Ceku’ya kavuşabilmektir.Geldiği yerde ilkel insanlarla tanışan ve onlara medeniyeti öğretmeyi amaçlayan Arif’in başına gelmedik kalmaz.Fantastik komedi tadında olan film Cem Yılmaz hayranları için bir baş yapıt bence.Önemli oyuncularla çalışılmış bir CMYLMZ klasiği daha.Ama bence G.O.R.A kadar etkileyici değil.Büyük paralar harcanarak çekilen A.R.O.G,düşük maliyetlerle çekilen G.O.R.A’ya nazaran güldürü ögesi bakımından biraz zayıf kalmış.Filmden çıktıktan sonra,filmin bana kısa geldiğini ve filmin daha da iyi süslemelerle yapılacağı fikrine kapıldım.Açıkçası bir Cem Yılmaz hayranı olarak çok fazla umduğumu bulamadım.G.O.R.A’nın yanında biraz daha sönük kalmış bence.Siz yine de büyük beklentilerle bilet kuyruğuna girmeyin.İyi seyirler.

.

Pitekantropus bu film hakkında dedi ki;

İzlemeyenlerin üstteki yazılardan genel olarak nasıl birşeyin kendilerini beklediğini anladıklarını sanıyorum.Farklı birşeyler eklemek gerekirse neredeyse tamamen Arif karakterinin eline bakan komedi filmin temposunu zaman zaman düşürüyor.G.O.R.A’ya hayran olanlar biraz hayal kırıklığına uğrayabilirler.Yine de bazı sahneler ve diyaloglar G.O.R.A’yı ekarte edecek cinsten.

Yaran sahnelerden bazıları;

-Rıdvan Dilmen’in gol olur sahnesi.
-Taksi çağırıp sadece taksideki sopayı alması.
-Tihulu’nın Logar’a zaman makinesinin kumandası yerine oyuncak araba kumandasını vermesi.
-Arif’in kuledeki yalnız adamla geçen sahnesi.

Taylanov bu film hakkında dedi ki;

# Cem Yılmaz her zaman dam, yaprak diyerek güldüren bir komedyen değildir. Buna herkesin kendini alıştırması gerekir. Zeki esprileriyle bugüne kadar gelip CMYLMZ olmuştur. Bir olayın zorluğunu anlatırken fa majörü kullanması örnek olarak verilebilir.Örneklerde çoğaltılabilir.
# Gora güzeldir, hoştur fakat bu filmin adı AROG’tur. Bağımsız olarak çekilen devam niteliğindeki bir yapımdır. İkisini birbiri ile mukayese etmek yersizdir.

Yukarıda sunduğum iki sebepten dolayı AROG Türk seyircisine fazla gelmiş diyebiliyorum.

Not:Bu yazı bir “Ortak” üründür.Yazarların aynı konu hakkında yazdıkları farklı incelemeler sonucunda ortaya çıkmıştır.”Ortak”‘ın gelecekte de eylemleri sürecektir.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

0 Yorum “A.R.O.G (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı