Kategoriler
Film Tavsiyeleri

Argo/Operasyon:Argo (2012)

.

Bu yılın En İyi Film Oscar’ını alan Operasyon Argo rehine temalı filmler arasında saygın bir yer ediniyor.
1950’lerde 1980’lere kadar sıklıkla rejim değişikliği yaşayan İran’a bu kaos durumunun yaşatan hedef bellidir. Dini lider Ayetullah Humeyni’nin son olarak 1979’da başa geçmesiyle beraber mümin İranlılar kafir Amerikalılara karşı iyice galeyana gelirler. Bayraklar yakılır, lanetler yağdırılır ancak hızını alamayan öfkeli kalabalık Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne sarar. Birkaç silahlı askeri dışında herhangi bir koruması olmayan büyükelçilikte olan bitenler karşısında İran güvenlik güçleri de gözlerini yummuştur.

Sonun başlangıcı yaklaştığında önce delillerin bir kısmı yok edilir ve sonra Kanada Büyükelçiliği’ne sığınılır. Bu sırada Beyaz Saray bu büyükelçilik çalışanlarını kurtarmak için planlar yapar ancak 5-6 vatandaş için zaten gergin olan diplomatik ilişkileri koparmaktan korkmaktadırlar. Belirsizlik sürerken daha önce birçok kurtarma operasyonunda görev yapmış Ajan Tony Mendez teoride komik ama işe yaraması muhtemel bir fikirle ortaya çıkar. Bir yandan planın işleyişi için altyapı hazırlanırken bir yandan da İranlılar’ın delillerden sonuç elde etme aşaması yaklaşmaktadır.

2012 Oscar Ödülleri’nde 3 dalda Oscar alan Operasyon Argo filmi öncelikle ustalıkla hazırlanmış kurgusuyla dikkat çekiyor. Metnin başından sonuna kadar geçen süreçteki tutarlılıği filmin şu anki seviyede olmasınını sebebi. Sabırla izlettirilen tüm detaylar filmin gerilim unsurunu oldukça yukarıya çekiyor. Öyle ki sanki kaçan grubun arasında kendiniz de varmışsınız gibi durumu sindiriyorsunuz.

.

Filmin teknik kısmı o kadar kusursuz ki tüm bu detaylar içinde oyunculuk performansları arka planda kalıyor. Filmin oyunculuk dalında Oscar adaylığı olmasına rağmen hiçbir karakterin filmin önüne geçecek bir performans sergilediğini düşünmüyorum. Bu anlamda Bryan Cranston, John Goodman, Alan Arkin gibi oyuncuların varlığı da aldıkları süreyle ilintili olarak pek hissedilir seviye değil.

Bir de işin başındaki adama gidelim. Ben Affleck oyunculuk anlamında hiç sevmediğim biri fakat yönetmen olarak ortalama üstü işler çıkaran bir adam olduğunu gözardı edemeyiz. Her ne kadar film için fazlasıyla pohpohlayıcı, yargılayıcı ve abartılı gibi ifadeler kullanabilme hakkımız olsa dahi Amerikan sineması bu ve bu türde olmaya devam edecektir. Oscar’ı alması haksızlık bikbiklerine de hiç girmeyeceğim ama şunu söylemeliyim. Herhangi bir ödül törenini hangi ülkede düzenliyorsan ödül o ülkeye en yakın üslubu kullanan kişiye gidecektir. Bu kaçınılmazdır ve çok etik olmasa da olağandır. O yüzden ödülden bağımsız olarak filmi eleştirmeniz daha sağlıklı olur.

Benim filmle ilgili beğenmediğim tek nokta filmin ismiyle alakalı hikayenin derine inmemesi. Ana konudan sapma korkusuyla kasıtlı olarak alınmış bir karar olması muhtemel ancak filmin çıkış noktası konusunda izleyici tatmin edilmezse beğenisinin bir kısmı eksik kalır.

Sözün özü Oscar’dan bağımsız gözlerle izlenesi ve sevilesi bir film Argo. Rehine filmleri seven güruh belki de bu sınıfın en farklı filmiyle karşı karşıyalar. Komünistinden kapitalistine herkesin bu filmi izlemesini tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“Argo/Operasyon:Argo (2012)” için 1 yanıt

Bu filmi izlemedim ama yapılan açıklamadan sonra izlemek istiyorum. İzledikten sonra inşallah beklentimin üzerinde olur. Bakalım izledikten sonra yine bir yorumu bırakırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir