Arabesk (1989)

.

Yanaşma oğlu Şener ile ağa kızı Müjde’nin aşkı büyüktü.Duyguları yüklüydü.Ama bu türün örnekleri aşıkların kavuşmasına karşıydı.(:

.

Her sahnesinde farklı olaylarla farklı bir maceraya yelken açan,”acaba bu klişeyi de işlemişler midir” sorusunu her sahnede kendimize sorarak izlediğimiz Arabesk sinemamızın nadir başarılı olmuş absürd-komedilerinden.Sadece sinemamızın bir dönemini helak eden bir yığın arabesk çöp filmle itina ile dalga geçen bir film değil.Bir çok sahnede Hint filmleri ve eski Amerikan korkuları ve Baba filminin ti ye alındığına şahit oluyoruz.Özellikle Uğur Yücel’in gazinocular kralı rolünde Marlon Brando’yu taklit etmesi görülesi sahnelerden.

.

Birden beyazlayan saçlar,suçsuzun üstüne atılan cinayet,gördüğüne değil sevdiğine inanma,kötü yola düşme,grup tecavüz,hemen meşhur olma,siz kardeşsiniz gibi klişelerden bir şaheser yaratmayı başarmış Gani Müjde ve Ertem Eğilmez.İşte tüm bu yönleriyle “Arabesk” Türk sinemasının fenomenlerden biri.

Yarıldığım Diyalog;Müjde: – Abiler,kamyoncu abi bana tecavüz etti !
Ahali: – Vay terbiyesiz!Bize niye haber vermemiş.

IMDB Sayfası
Filmden Bir Kuple

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı