Appaloosa/Kanun Benim (2008)

.

1800’lü yılların sonu…Virgil Cole ve Everett Hitch adında iki adam ülkeyi boydan boya dolaşarak huzur ve güven ortamı yaratmaya çalışmaktadır.İyi silah kullanmaktan başka ellerinden pek bir iş gelmeyen bu ikili çağırıldıkları yerlere ellerinde kendi şartlarının sıralı olduğu bir sözleşme,bir tüfek,birkaç mermi ve atlarla gitmekte ve bu işten ekmek yemektedirler.

.

Yine ikilinin son yıllardaki rutin işlerinden biridir.Birileri halka eziyet ve tehdit etmiş,canına tak eden halktan belli kişiler de hemen Virgil ve Everett’i çağırmışlardır.Bragg adlı bu kişi çevresine topladığı birkaç çapulcuyla beraber New Mexico’daki Appaloosa adlı bu küçük kasabaya diş geçirmiş bir şekilde hayatını sürdürmektedir.Bragg hakkında kasabada dönen yaygın bir söylenti A.B.D başkanıyla yakın dost olduğudur.Ve herkes bu statüsüne güvenerek böyle işlere cesaret edebildiğini düşünmektedir.
Virgil ve Everett’i işin bu kısmı hiç ilgilendirmez.Yada Bragg ve adamlarının kaç kişi oldukları…Onlar kasabanın yöneticilerine her zamanki sözleşmeden bir adet uzatıp işine bakmaya koyulurlar.Bu sırada kasabaya yeni bir dul gelmiştir.Tüm dikkati üstüne çeken,aynı zamanda fahişe olmayan bir dul.O dönemlerde pek az rastlanılır bir durum olduğundan herkesin özellikle Virgil ve Everett’in dikkatleri bu genç dul Bayan French’in üzerindedir.Araya bir de bayanın girmesi Appaloosa’daki işi bitirip başka bir şehre koyulma rutinini bozacaktır.Virgil ve Everett,artık hem Bayan French hem de Bragg soytarısıyla uğraşmak zorundadır.

.

Şimdi Western türü filmleri eleştirirken öncelikle onların sinema filmlerinden bir farkının olduğunu anlamalıyız.Çünkü en güzel Western filmlerinde bile kalıplar bellidir.Filmin gidişatının nasıl olacağı yada kimlerin düello yapacağını bilirsiniz.Ama içindeki diyaloglar ve silahşörlerin tek tabanca tavırları zaten bu türü yaratan unsurlardır.Bu yüzden Appaloosa’da bu tür içinde kendine iyi yer edinebilecek bir film.Ondan iyiler olsa dahi iyi bir western olarak hatırlanacaktır.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

0 Yorum “Appaloosa/Kanun Benim (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı