Kategoriler
Basın Bülteni

Anadolu Film Festivali ve Altın Keçi Ödülleri

.

Sinematek, bağımsız sinemayı desteklemek ve kısa filmin başlı başına bir anlatım tekniği olarak kullanılmasını ve algılanmasını yaygınlaştırmak amacıyla, Anadolu Film Festivali adında bir kısa film festivali düzenlemektedir.

Bu yıl birincisi gerçekleşecek Anadolu Film Festivali içinde; kısa metraj film yarışması, uzun ve kısa metraj senaryo yarışması yer almıştır.

Ayrıca; uluslararası ve ulusal bağımsız uzun ve kısa metraj film gösterimleri, sinema insanlarıyla söyleşiler, sinema tekniği üzerine atölyeler, film afişleri sergisi, sinema sanatçıları fotoğraf sergisi ve senaryo sergisi yer alacaktır.

Eski Türk Filmleri Afiş Müzayedesi de etkinliklerimiz arasındadır.

Festivalde heryıl bir “Kardeş Ülke” sinemasına yer verilecektir. Türkiye’den Almanya’ya işçi göçlerinin başlamasının 50. yıl dönümü nedeniyle bu yıl ki “Kardeş Ülke” Almanya olarak belirlenmiştir.

Anadolu Film Festivali, sinemamızın kuruluş tarihi olan hafta içinde, 11-20/11/2011 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Festivalin merkezi Ankara olup, buradaki gösterimler 11 Kasım-17 Kasım 2011 tarihleri arasında Kızılay Büyülüfener Sineması’nda gerçekleşecektir. Daha sonra festival, atölye çalışmaları ile devam edecektir. Festivalin kalbi Ankara’da atmakla birlikte, HER YERDE GÖSTERİM söylemi ile yola çıkılmış, her şehirde, kasaba ve köyde istenildiği takdirde festival filmlerinden oluşan bir demeti göndererek gösterim yapmak hedeflenmiştir.

ALTIN KEÇİ ÖDÜLLERİ

Anadolu Film Festivali, Anadolulu, Ankaralı bir oluşumdur ve logosuAnkara Keçisidir. Festival kapsamında verdiğimiz ödülün adı; ”Altın Keçi Ödülleri” dir.

”Altın Keçi Ödülleri”, yarışmada ödül alan kısa metraj filmlere ve senaryo yarışmalarında dereceye giren eserlere, her yıl vizyon görmüş bir sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilir.

Festivalde verilen ödüller jüri tarafından belirlenir. Sinema filmine ve bir sinema çalışanına verilen ödül ise Sinematek Derneği üyelerince belirlenir. Sinema filmi onur ödülümüzün adı: ‘Ahmet Uluçay Sinema Ödülü‘ dür.

Ödüller yarışmanın bitim tarihinde açıklanır.

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir