Kategoriler
Film Yorumları

An Education/Aşk Dersi (2009)

.

Jenny Paris’i sever.Jenny Fransızlar’ı ve müziklerini sever.Ama Jenny ders çalışmayı ve Oxford’a girme ihtimalini de sever.
Tüm bunları kurgulayan beyni ise hayallerini erteleme yada onlardan vazgeçme konusunda Jenny’ye pek birşey söylemez.Bu yüzden Jenny’de “yumuşatılmış dazed and confused sendromu” belirir.Babası için çello sadece Oxford mülakatlarında söylenmesi gereken seçkin bir hobi olduğu çalınan bir enstrüman,Latince de Oxford’a girişte etkin olacak bir dersten daha fazlası değildir.Zaman zaman Jenny içinde yaşadığı bu kısır ve sıkıcı hayatın gereklerini yerine getirse de içindeki dinamitin fitili her zaman ateşlenmiş bir şekilde bir köşede beklemektedir.

.

Ada’da klasik yağmurlu bir gün yaşanırken Jenny dinamiti patlatacak kişiyle tanışır.David,kibarlığı ve iş yapan çenesiyle ilk olarak duygular konusunda hiçbirşey bilmeyen Jenny’yi birey olarak tanır.Birey olarak toplumda yer almanın duygusunu tadan Jenny basamakları çok hızlı çıkar.Ve arkasına bakmaz.Kaçan dersler onu Oxford’dan yavaş yavaş uzaklaştırsa da hayalini kurduğu görkemli hayata,partilere,konserlere de bir o kadar yakınlaştırmaktadır.
Herşey bu kadar iyiyken Jenny her ne kadar aklı bir karış havada mutlu bir genç kız olsa da Esra-Ceyda kardeşler kadar otomatik pilot modunda da değildir.Tüm bu partiler,lüks arabalar ve savrulan paralar…David’i hiç çalışırken görmeyen ve ne iş yaptığını bilmeyen Jenny gerçekleşlerle yüzleşir fakat göz yummayı seçer.Çünkü Jenny büyünün bozulmamasını istediğinden çarşambanın gelişi perşembeden bellidir lafını göz ardı edecektir.

.

60’ların İngiltere’sini sosyolojik anlamda çok iyi yansıtan film,ergen ilerisi Jenny karakterinin hakkını metinsel olarak,Oscar’a aday olan Carey Mulligan da oyunculuk anlamında filmin hakkını vermiş.Lynn Barber’ın anılarından senaryolaştırılan film aslında bireylerin hayata karşı verilecek her türlü sınavda yapılması muhtemel şeyleri gözler önüne seriyor.Hani film bitince işte eğitim sistemini eleştiriyor,anne-baba tutumunu eleştiriyor,beyinsiz ergenleri eleştiriyor denebilir ama Jenny’nin verdiği çoğu kararı izlerken yadırgamıyorsak içimizde hala o dersleri yanlış olacağını bile bile almak isteyen ergen ruhlu insanlar var demektir.Bu yüzden de filmde klasik ebeveyn ve ergen hatalarından çok daha fazlası var.
Tüm bu yazdıklarıma rağmen bu filmin üç dalda Oscar alacak yetide bir film olduğunu sanmıyorum.Sağlam oyuncu kadrolu ve İngiliz kokulu bir film olması daha önce defalarca benzerlerinin çekildiği için Oscar alamayacağı gerçeğini değiştirmez.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

“An Education/Aşk Dersi (2009)” için 0 yanıt

Güzel bir filmdi ama ben de Oscar’ı kazanacak kadar yeterli olmadığını düşünüyorum… O yeterlilik de neyse artık… :)Bir de… Filmin sonunda çalan müziği kim söylüyor? Bir türlü bulamadım ben.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir