Kategoriler
Film Tavsiyeleri

American Hustle/Düzenbaz (2013)

düzenbaz filmi

En iyisi olmaya çalışan bir grup insanın ruhlarını ortaya koydukları sonu muamma bir yolculuk…

Azılı hırsız için de, FBI ajanı için de, belediye başkanı için de, gangster için de en iyi olmak önemlidir. En iyisi olmak için çalışır ve hamlelerinizi buna göre yaparsınız. Birbirlerinizin kaderleri en iyi olmak için bağlıdır ancak yolun sonunda bir tane en iyi vardır.

Irving Rosenfeld (Christian Bale) küçüklüğünden bu yana üçkağıtçılık üzerine çalışmaktadır. Babasının cam işini sürdürebilmesi için camları kırmakla başlayan bu kariyer kuru temizlemeci gibi legal işlerin yanında sahte/çalıntı tablo ticareti ve sahte kredi danışmanlığı gibi işlerle devam eder. Edith Greensley ‘le (Amy Adams) tanışana kadar tüm bu aktiviteleri tek başına yapan Irving Edith’le beraber işleri hızlandırır, büyütür ve adından söz ettirmeye başlar. Ancak büyüyen işler ilk önce karısı Rosalyn’in (Jennifer Lawrence) iyice kudurmasına, sonra da FBI ajanı Richie DiMaso’yu (Bradley Cooper) başına saracaktır.

düzenbaz filmi

2014 Oscar ödüllerinde 10 dalda aday gösterilen Düzenbaz filmi müzikleriyle, kostümleriyle, oyunculukları, orjinal diyalogları ve tahmin edilemez kurgusuyla bu yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olacağa kesin gibi gözüküyor. Her açıdan mükemmel bir film.

Dövüşçü ve Umut Işığım ile Oscar’a iki kez aday olan yönetmen David O. Russell bu yıl 12 Yıllık Esaret‘e takılmazsa büyük ihtimalle Oscar’la evine döner.

Suç temalı dönem filmleri insanın özellikle ilgisini çekiyor. Zira geçmiş yıllarda şiddetin ölçeklendirilemediği ve insanların daha acımasızlık konusunda sebepli/kararlı olduğu bir dünya düzeninin varlığını bilince çeteler arası kavgaları, sebepsiz adam kaçırmalı günümüz suçlarını pek ciddiye almak mümkün olmuyor. Geçmişte insanların suç işlemek için gösterdiği azim ve onlara karşı koyacak olan güçlerin günümüz itibariyle daha zayıf olması aslında hoşumuza gidiyor. Hırsızları ve onların atlattığı güvenlik güçlerinin hikayelerini seviyoruz. İnsan tabii ki gerçek hayatta olamadığı karakterleri izlerken kendini onların yerine koyuyor.

Bu anlamda Düzenbaz filmi de bu minvalde oldukça başarılı bir film. Richie DiMaso karakterinin gücü aslında asla eline alamadığı ancak gücü kendisinde hissettiği sahte anları seviyoruz. Irving Rosenfeld’in ileri görüşlü bir hırsız olmasını, kaos anlarında bile bir çıkış tüneli bulmasını seviyoruz. Biz hırsızlık temalı filmleri seviyoruz aslında. Ayırt etmeden de izlerken onlarla bir oluruz.

düzenbaz filmi

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir