Kategoriler
Film Yorumları

Alice in Wonderland/Alis Harikalar Diyarında (2010)

.

Lewis Carroll Alice Harikalar Diyarında adlı hikayeyi, açık bir zihinle yazmadı derler. Muhtemelen de doğrudur. Çünkü anlattığı hikaye ancak gerçekle yoğrulmamış bir dimağın eseri olabilir.
İyiki de öyledir.Burton’un Alice’i ise izleyicisini mutlu edecek bir film. Tim Burton’u takip edenler bilirler. Bu zat- ı muhteremin tüm filmleri, her ne kadar çocuklara yönelik bir hikaye görünümünde olsa da aslında içten içe korku öğeleri taşır.Mutlaka bir yerlerde insanı tedirgin eden, iten ama yinede sevilerek izlenen filmlerdir Burton’un filmleri.Alice Harikalar Diyarın’da bu anlamda Burton’un en hafif filmi diyebilirim. Hikayeye aşinalığımdan mıdır yada garip hikayelerin adamı Burton’un bu sefer en az kendisi kadar garip ama kabul edilmiş bir hikaye seçmiş olmasından mıdır bilinmez filmin herhangi bir yerinde, durumu garip ve itici bulmadım. Aksine sevdim.
Gelelim filme; Burton Alice’in karakterlerini bozmamış yeniden yaratmamış. Sadece biraz daha süslemiş.Yıllardır yapılan çizgi filmler ve filmlerde gördüğünüz cheshire nasılsa hemen hemen aynı tasvirin yansımasını görüyorsunuz.Bu anlamda izleyiciyi zorlamaması güzel.

.

Lakin filmde hikayeye bir yeni karakter eklenmiş. Bayard adlı bu köpek pek çok anlamda hikayenin yürümesini sağlayan bir görev üstleniyor. Tim Burton filmi kurgularken pek çok ekleme ve çıkarma yapmış.Örneğin Alice’in diyara düşüş hikayesi, kitapta, ablasının yanında oturmaktan sıkılmasıyla papatya toplamaya gitmesi şeklinde başlıyordu.Filmde ise çok farklı bir başlangıç bulacaksınız.Edebi eserlerin sinemaya uyarlanmaları halinde kurgunun yeniden ele alınması yada bağlayıcı sürprizlerle yeniden örülmesi her zaman rastladığımız birşey. O yüzden
kitap ile film arasındaki, giriş gelişme ve sonuç değişikliklerini ve eklemelerini bu anlamda önemsememiz gerekiyor.Son olarak filmin sonuna doğru Şapkacı tarafından yapılan Futterwacken dansının iyi bir ayrıntı olduğunu eklemeden edemeyeceğim.

.

Kısaca Burton’un Alice’i: Alice çocukluğundan beri dönem dönem Harikalar Diyarı’nı rüyalarında görmektedir.Yaşı ilerledikçe rüyalar azalır. Babası girişimci ve yaratıcı zekalı bir adam olan Alice babasını kaybettikten sonra annesiyle birlikte bir bahçe partisine davet edilir.Bu daveti farklı kılan o davette Alice’i bir evlilik teklifinin bekliyor olmasıdır. Babasının düşünüş yapısını almış olan Alice tam da bunu öğrendiği sırada elbise giymiş bir tavşanın peşine düşer ve bir ağaç kavuğundaki delikten diyara düşer.Buranın rüyalarında gördüğü yerin aynısı olduğunu farkedince gerçekliği sorgulamaya başlar.Diyardaki tüm karakterler onun kurtarıcı Alice olduğuna inanmaktadır. Alice bu rivayetin ağırlığıyla mücadele ederken kader onu Kupa Kraliçesi’nin kötü yaratığı Jabberwocky’yle karşı karşıya getirecektir.


Resmi Web Sitesi
IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“Alice in Wonderland/Alis Harikalar Diyarında (2010)” için 0 yanıt

pek nadir yaptığım bir şey yapıp filmi izlemeden önce hakkında bir şeyler okudum ve beklenti içinde girmiş bulundum. filmi izlemekse benim için hayal kırıklığı oldu. tim burton’ın izleyiciyi geçiştirmelik bir işle başından savmaya çalıştığını falan düşündüm. kendisinden daha iyi işler bekliyor olmalıyız. en azından ben bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir