Kategoriler
Klasikler

Alexis Zorbas/Zorba (1964)

.

Ne istediğini bilmeyen bir İngiliz,ne istense yapacak kurnazlığa sahip bir Yunan Zorba ile karşılaşır.Ve beraber bilinmeyen topraklarda akıbeti belirsiz bir başlangıç yaparlar.

.

Yazarlıkta başarısız olan Basil babasından miras kalan maden ocağını işletmeye koyarak yeni birşeyler denemek istemektedir.Girit’e kalkacak gemiyi beklerken Zorba ile tanışır.Zorba;düşük çenesi,bilmiş tavırları ve karizması ile Basil’i tavlar ve yanına yardımcı olur.Birbirine yabancı bu iki adam Girit’te ilginç tecrübeler yaşayacaklardır.

.

Ağırlıkla insan tabuları üzerine kurulmuş filmde Zorba karakterinin pozitifliği hikayeyi dengeliyor.Dönemine göre çok ilginç kaçan kamera açıları ve usta oyunculuklar klasik Ege yaşantısı ile harmanlanınca ortaya 3 Oscarlı bir başyapıt çıkmış.

Dikkat Çeken Sahneler;

-Kameranın kütüğe bağlanıp dağdan kıyıya kadar çekim yapması.
-Sevdiği dul kadın linç olurken Basil’in korkaklığından müdahale edememesi ve Zorba’yı çağırması.
-Derinden birbirlerini arzulayan Basil ve dul kadının yolda karşılaşma sahnesi.
-Köylülerin madam ölür ölmez tüm eşyalarını yağmalaması ve yıllardır orada yaşamasına rağmen Katolik olduğu için cenaze töreni bile yapmamaları.

Dikkat Çeken Diyalog;

Zorba:Tamam gül,ama şunu hatırla.Eğer bir kadın yalnız uyuyorsa,bu bütün erkeklerin utancıdır.Tanrının çok büyük bir kalbi var.Ama affetmeyeceği tek bir günah var…Eğer bir kadın,bir erkeği yatağına çağırdığında…Erkek gitmiyorsa…
Basil: ….
Zorba:Biliyorum, çünkü bunu bana çok bilge bir Türk söyledi.
Basil:Bir Türk mü?Sen de bir Yunanlısın, ona inandın mı?
Zorba:Yıkanmaya gidiyorum.
Basil:Türklerin ve Yunanlıların hiç konuşmadığını sanırdım.Onlar sadece birbirleri ile savaşırlar.Sakın, bana hiç savaşa gitmediğini söyleme !
Zorba:Böyle aptalca konuşmalardan hoşlanmıyorum.
Basil:Ülken için savaşmanın nesi aptalca?
….
….
….
….
Zorba:Ben, ülkem için senin saçlarını havaya dikecek şeyler yaptım.Öldürdüm, köyleri yaktım,kadınlara tecavüz ettim.Peki neden?Çünkü onlar Türk’tü, ya da Bulgar!Lanet olası, berbat bir salaktım.Şimdi, insana bakıyorum,her insana ve şöyle diyorum.İyi, kötü.Yunanlıymış,Türkmüş,bana ne?Yediğim ekmeğin üzerine yemin ederim ki…yaşlandıkça bunu bile sormayacağım.İyi veya kötü,farkı nedir?Hepimiz aynı yere gideceğiz…Solucanlara yemek olacağız.

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir