Aksiyon/Gerilim Filmi Tavsiyeleri Vol.1

.

Geride bıraktığımız yıl aksiyon ve gerilim filmi tutkunları için rüya gibi geçtiğine eminim. Özellikle kendini dünyaya kanıtlamış birçok yönetmen 2012’de bu türe fena sardı. İşte o filmlerden bazıları…

Django Unchained/Zincirsiz (2012)

Bu yıl iki dalda Oscar alan ve IMDB Top 250’de şu anda 44. sıraya yerleşen Tarantino’nun son filmi Zincirsiz karısının izini süren bir kölenin yol hikayesini anlatıyor. Başrollerde Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio ve Jamie Foxx gibi usta isimleri barındıran film görsel estetiği, pimi çekilmiş patlamaya her an hazır kurgusu, başarılı oyunculukları ve tabii ki klasik Tarantino gevezeliğiyle yönetmenin yeni ustalık eseri olarak adlandırabilir. Gerçi Inglourious Basterds için de ustalık eseri demiştik ancak Inglourious Basterds’tan sonra Zincirsiz’i de gördükten sonra yönetmenin çıtayı çok yukarıya çektiğini görüyoruz. Türkiye’de gişede her ne kadar hüsrana uğrarsa uğrasın sinema tarihinin en iyi filmleri arasında kesinlikle yer alacaktır.

.

Tinker Tailor Soldier Spy/Köstebek (2011)

Gir Kanıma filmiyle tüm Dünya tarafından tanınan yönetmen Tomas Alfredson henüz ikinci filmiyle yeteneğini tescilliyor. Soğuk Savaş döneminde geçen film İngiliz İstihbaratı’nın kendi ajanlarının arasındaki köstebeği bulma çabası üzerine kurulu. Her ne kadar ağır işlese de yavaş yavaş çözülen ipuçları, birden fazla şüphelinin varlığı, tekin olmayan muhbirler, keskin mekan değişiklikleri filmi diken üstünde izlemenize sebep oluyor. Mark Strong, John Hurt, Gary Oldman, Ciarán Hinds, Benedict Cumberbatch ve Colin Firth gibi yetenekleri izleyicilerle defalarca tescillenmiş oyuncular başarılı oyunculuklarıyla hikayenin gerilim ve merak dozunu artırıyorlar.
Film başarılı bir dönem filmi olmasının yanında tarih, gizem ve gerilim gibi alt türleri de başarıyla sindiriyor.

.

Looper/Tetikçiler (2012)

Brick filmiyle hayranlık uyandıran, The Brothers Bloom ile tökezleyen yönetmen Rian Johnson Tetikçiler ile tekrar yükselişe geçiyor. Gelecekten gelenleri vurarak geçimini sağlayan ve birgün kendisine verilen koordinatlarda hiç kimsenin çıkmadığını görüp emekliliğinin keyfini çıkaracağı zamanı bekleyen Joe bu hayalle yaşarken meslektaşları bu durumu defalarca yaşamaktadır. Ne aşk hayatı ne de emeklilik hayali açısından şans yüzüne gülmeyen Joe bu nevrozla kimsenin geçmeye cesaret edemediği ince çizgiyi aşar ve olaylar gelişir. Konu sıkıntısı çeken Hollywood’tan son dönemlerde çıkan en orijinal iş olma özelliği taşıyan Tetikçiler filmi Emily Blunt, Bruce Willis ve her geçen gün reputasyonunu artıran Joseph Gordon-Levitt ile heyecan içinde derin bir algı farklılığı yaratmayı başarıyor.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “Aksiyon/Gerilim Filmi Tavsiyeleri Vol.1”

  1. Bunlardan sadece zincirsizi izledim gerçekten di caprio ve jamie fox hakkını veriyor. Gerilim isteyenler için on numara bir yapım. Aksiyon hiç durmak bilmedi filmde. İzlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.