Afterschool/Okul Çıkışı (2008)

.

Rob, ergenlik çağının sorunlarıyla boğuşan, çevresindekilerce “kendi halinde takılan” birisi olarak görünse de içinde fırtınalar kopan, zaman zaman kendisini değersiz hisseden ve onu seven birilerinin olmadığını düşünen lise öğrencisidir. Rob’un en büyük tutkusu başta porno olmak üzere youtubevari sitelerdeki videoları izlemektir.Şiddet görüntüleri içeren videolardan da garip bir haz duymaktadır.

.

Bir gün bilgisayar dersindeyken öğrencilere çeşitli ödevler verilir. Onlardan, çeşitli gruplara ayrılarak kısa birer video yapmaları istenir. Hocaları, Rob ile Amy’yi ilk grup olarak seçer. Bundan sonra zamanlarının zaten bir bölümünü birlikte geçiren ikilimiz artık daha sık yan yana gelmeye başlarlar. Ellerine bir kamera alarak da okulun tanıtım filmini çekmeye başlarlar. Bahçede, koridorlarda, sınıf toplantılarında çekim yaparlar.
Amy’nin haftasonu için evine gittiği bir gün tek başına çekim yapmak zorunda kalan Rob, okulun koridorlarından birisinde kadrajı ayarlayıp sola doğru pan hareketi yaptığında gözüne gelecek en hoş görüntüyü yakalamaya çalışırken, koridorun sonundaki kapıdan iki genç kız fırlar. Kızlardan birisi, diğerini sürükleyerek oradan çıkarır ve yere düşer. Ayrıca çığlık atmaktadır. Ne yapacağını bilemeyen şaşkın Rob yavaşça kızların yanına gider. Yardım çağırmak aklının ucundan bile geçmez.

.

Ölen kızlar okulun en meşhur kızları olan Tilbert Kardeşler’dir. Aşırı dozda uyuşturucudan ölmüşlerdir ve bu uyuşturucuyu okuldaki herhangi bir öğrenciden temin etmedikleri bilinmektedir.Ölümleriyle okulu yasa boğan ikizler için okul yönetimi bir anma filmi yapılmasını ister. Bu görevi de Rob ile Amy’ye verirler. İkilimiz, ikizleri tanıyan herkesle, onların eğitmenleriyle, arkadaşlarıyla yaptıkları görüşmeleri videoya alırlar. Bu süreçte Amy’nin, Rob’un oda arkadaşı olan çocuk ile giderek yakınlaşması Rob’un iyice canını sıkarken, ikizlerin öldüğü görüntünün okul içinde,farklı bir yerden, cep telefonu ile çekilip internete verilmiş olan videosu başta Rob ve okul yönetimi olmak üzere birçok kişiyi paranoyak bir ruh haline sürükler.

.

Bir gencin yaşayabileceği sevgi eksikliği, kıskançlık, dikkat çekme, saygı görme, kendini değerli hissetme gibi pek çok şeyi görüyoruz Rob’da.
!f İstanbul’un Keşif bölümünde gösterilen Antonio Campos filmi, jüri üyelerinin oylarıyla en iyi film seçildi.
Antonio Campos henüz 21 yaşındayken çektiği Buy İt Now isimli kısa filmiyle Cannes’da birinci olmuş. Buna bağlı olarak orada verilen çeşitli eğitimlere katılmış ve ilk uzun metraj filmi için fon bulmuş.Zaten bu filmi de 24 yaşındayken çekmiş.

.

Cannes’da ödüllendirilen filmlere baktığımızda jüri üyelerinin genel olarak plansekansta yaratılan mizansenlere hayranlık duyduğunu söyleyebiliriz. Antonio Campos da filminde bu tür mizansenlere sıkça yer veriyor. Mesela ikizlerin ölümünü Rob’un kamerasından tek planda seyrediyoruz ki üç beş dakikalık bir sahne bu. Ayrıca oradan sorgulama sahnesine atlamaları da oldukça hoştu.
Yönetmen, Rob’un izlediği videoları bize sık sık gösteriyor ve oradakilere benzeyen düşük pikselli görüntüleri kendi filminin içine de yediriyor. Böyle görüntülere Rob’un kamerasından veya herhangi bir öğrencinin cep telefonundan şahit olurken, yönetmenin gözünden de geniş ve sabit, çoğunlukla da stilize edilmiş görüntülerle baş başa kalıyoruz.
Bir ilk filme göre gayet sağlam ve ayakları yere basıyor. Genç oyuncular da hiç fena değiller.

Resmi Web Sayfası
IMDB Sayfası
Fragman

Wes Anderson, Gus Van Sant sevdiği yönetmenlerden birkaçı...

0 Yorum “Afterschool/Okul Çıkışı (2008)

  1. Eğer çocugunuz var ise bu filmi izledikten sonra ona karşı bakışlarınız değişecek. Okul Çıkışı filminde çocugunuzun yaşadığı sorunları daha iyi anlayabileceksiniz tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı