After Earth/Dünya:Yeni Bir Başlangıç (2013)

after earth

Bir yönetmen düşünün genç yaşında çektiği filmlerle Dünya’yı kendine hayran bırakan… İşte o yönetmen 2000’den beri bildiği herşeyi unutmuş.

Hangi sektörde olursa olsun genelde kariyer grafiği böylesine çakılanlar para için iyi şeyler yapmayı reddedenler oluyor ancak yönetmen M. Night Shyamalan’ın dahil olduğu projelere baktığımızda hem oyuncu hem de metinsel anlamda kendine çok iyi filmler teslim ediliyor ancak kendisi Unbreakable filminden sonra yönetmenliği unutmuş durumda maalesef.

Film Hollywood’un son dönemde bolca sömürdüğü apokaliptik bir ortamda geçiyor. Dünya’da insan hayatı durmuş ve kalanlar Nova Prime adlı bir gezegende hayatlarına devam ediyor.

Bu yeni gezegende insanlığın koruyucusu Cypher Raige (Will Smith) adlı efsane bir generaldir. Eve çok uğramayan ve halkının güvenliği için sürekli keşiflere çıkan generalin oğlu Kitai de (Jaden Smith) doğal olarak babasını rol model alarak onun izinden gitme peşindedir. Koruyucular sınıfına katılarak ona daha yakın olmak isteyen Kitai testlerden geçememesine rağmen annesinin de baskısıyla babasıyla bir keşfe çıkmaya hak kazanır.

Keşif için hazırlıklar tamamlanır ve yolculuğua çıkılır ancak yolculuk esnasında uzay gemisi astroid yağmuruna maruz kalarak Dünya’ya sert bir iniş yapmak zorunda kalır. İnsanlığın ex-aşkı gezegende babasıyla beraber hayatta kalan Kitai için ilk ciddi görevi aynı zamanda ilk gerçek görevi olacaktır.

dünya yeni bir başlangıç

Son 14 yıldır istikrarlı bir şekilde sıçmaya devam eden yönetmen M. Night Shyamalan bu anlamda yine kusursuz bir iş çıkarmış. Hani film öyle bir film ki nadiren görünen kanlı sahneleri çıkartsak çocuk filmi formuna geçiş yapacak. Hangi film olursa olsun bir filmi bulunduğu seviyeye taşıyan yan karakterlerdir. Yan karakterler iyi ve hikayeye destek sağlıyorsa film de iyidir. Sağlayamıyorsa film de kötüdür. Şu kadarını söyleyeyim bu filmde Will Smith dışında bir yan karakter yok. Varın gerisini siz düşünün…

Hikaye o kadar sıkıcı bir şekilde ilerliyor ve bunun değişmesi için bir çaba unsuru yok. Ailenin geçmişiyle ilgili bir sorun var ancak bu da sürekli aynı flashbackle geçiştiriliyor. Yavan ve basmakalıp diyaloglarla sıradan bir ailenin oturma odası sohbetine dahil olma hissi kadar sıkıcı bir şey yok bu tür filmlerde.

Bir de şunu belirtmeliyim ki bilimkurgu filmi çekiyorsunuz, son teknoloji araçlar ve sağlık ekipmanları var ama savaş silahı olarak ne kadar fonksiyonlu olsa da ilkel bir çubuk kullanıyorsunuz. Ne kadar samimi ?

Eminim ki benim gibi birçok izleyici Will Smith’i izlemek adına sinemalara gitti. Gitmeyenler için şimdiden söyleyeyim. Zahmet edip de ayakcağızlarınızı yormayın. Zira bu film bir Will Smith filmi değil.

Son olarak Şayamalan’ı kendisinden iyice soğuttuğu için teşekkür ediyor ve mümkünse DVD’si çıkınca bile izlememenizi öneriyorum.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

2 Yorum “After Earth/Dünya:Yeni Bir Başlangıç (2013)

  1. Fragmana bakılırsa ticari amaç için çekilmiş bir film. Benim tavsiyem bu filme giderek paranızı boşa harcamayın. Tabi başrolde Will Smith var ama her filmide harika olacak değil ya. Bunun yerine vizyonda başka filmler olabilir.

  2. Will Smith’in oynaması bile filme gitmek için bir sebep olsa gerek. Her filminde mükemmel başarıya ulaşmış olan Will Smith oğluyla beraber oynuyor. Kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum, en yakın zamanda gideceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı