Adventureland (2009)

.

Herşeyin iyi gideceğini düşünerek planlar yaparsınız ama hayatın gidişatı yaptığınız planları önce size tek tek yedirir daha sonra da yeni planlar yapmaya zorlar.Hem de yapmak istemeyeceğiniz türden planlar.
James de ülkenin en iyi üniversitelerinden birini kazanmış iyi bir öğrencidir.Yıl boyunca Avrupa tatili için para biriktirmiş ve ailesinden gelecek parayla da ilk yılın kirasını ödemeyi ummuştur.Ancak James’in liseden mezun olduğu gün babasının departmanı değiştirilir ve James bu hayallerinin hiçbirini gerçekleştiremeyecek duruma gelir.Üstelik üstüne pek sevmediği kasabada yazın çalışmak zorunda kalır.
Kankası Avrupa’da gezerken James Adventureland denilen hileli makinalarla dolu büyük bir lunaparkta oyun görevlisi olarak iş bulur.James hayattan beklentisi kalmamış yada elinden hiçbir iş gelmeyen gerizekalıların çalışacağı bir yer olan Adventureland’de kısa zamanda kendini sevdirir ve arada bulduğu birkaç akıllıyla arkadaşlık eder ve hayatına büyük etki yapacak yazlardan birini geçirmeye başlar.

.

Amerika’da yeni dönem komedi yazarları ve oyuncuları kendi türlerinin kaderlerini adeta ipten aldılar.Sektörün de çehresini değiştirerek tamamıyla içi boş komedi yapmaktan vazgeçildi.En azından belli bir kesim böyle olsa da radikal değişimlerin varlığı hissediliyor.İşte Jesse Eisenberg,Seth Rogen,Jason Segel,Paul Rudd,Jonah Hill,Michael Cera gibi bu kesimin oyuncuları ile Greg Mottola,Judd Apatow gibi kadrajın arkasında olanlarla farklı işler ortaya çıkabiliyor.İnce zeka ürünü esprilerin yanında,hayatın sıradanlıklarının da yedirildiği,sıradan karakterlerin yanında olmayacak insan türevlerinin de eklendiği garip senaryolu ama yadırganmayan bu filmleri izlemek inanılmaz büyük bir keyif.Yukarıda yazdığım isimlerin filmlerine dikkat edin ve takip edin.Komedi filmi tavsiye edilecekse bu isimlerden daha iyi bir alternatif olamaz.Şimdilik…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.