About Time/Zamanda Aşk (2013)

zamanda aşk filmi

Bir aile düşünün. Erkek çocukları 21 yaşına gelince karanlık bir yerde gitmek istedikleri yeri hayal edip yumruklarını sıkınca zamanda yolculuk yapabilen… İşte bu şanslı çocuk Tim ve beklentisi ise sadece aşkı bulmak.
Önce oyunun kurallarını öğrenmek adına bolca deneme ve yanılma, sonra doğru kişiyi buldum sanrısıyla yanlış rotalara girme ve nihayet doğru kişiyi bulduğunda zamandaki diğer yanlış şeyleri düzeltme adına onu kaybetme…

Evet anlatması izlemesinden daha karışık bir film Zamanda Aşk. Aynı zamanda gerçekten büyük bir denizde gezebilecekken küçük bir denizde nasıl mutlu olunabileceğinin de dersini çok güzel veriyor izleyicilere. İnsanın hayattaki beklentilerinin aslında çok da fazla olmadığını, doğru bir bakış açısıyla zamanda yolculuk gibi meziyetlere ihtiyaç olmadan tamamen mutlu bir hayat sürülebileceğini insana zaman yolculuğu üzerinden anlatan film aslında amacının zamanda yolculuk ve onun üzerine gelişecek olaylar olmadığını da net bir şekilde ortaya koyuyor. Bu durumun araç olarak kullanılması anlatımı daha da güçlü kılıyor, hatta kendiniz bile film bittikten sonra optimist bir bakış açısına sahip oluyorsunuz.

zamanda aşk filmi

Richard Curtis işte bu şaheserin herşeyi olan adam. İngiliz sinemasının lokomotifi diyebileceğimiz bu adam daha önce Aşk Engel Tanımaz, Dört Nikah Bir Cenaze, Bridget Jones’un Günlüğü, Aşk Her Yerde, Rock’n Roll Teknesi gibi İngiliz Sinemasının değerli işlerinde senaristlik yada yönetmenlik yapmış ve bu işlere yeni kaliteli bir iş daha eklemiş oldu.

Oyunculardan Rachel McAdams yine bir zaman yolcusunun karısını oynasa da burada daha önemli ve daha değerli bir karaktere sahip ve bunu da fazlasıyla hissettiriyor. Esas oğlan Domhnall Gleeson benim çok sevdiğim bir aktör olan Brendan Gleeson’ın oğlu ve bu onun ilk önemli başrolü. Bu filmdeki performansıyla kariyeri sıçrayacaktır.

zamanda aşk filmi

Sonuç olarak filmi güzelleme faslının bitmeyeceğini söyleyebilirim. Fantastik yönünden ziyade fantastik yönün insani noktalara uygulanması bakımından farklı bir bakış açısına sahip olan film bu noktada izlerken size birşeyler katmayı başarıyor. İngiliz sineması çıkarttığı orjinal ve başarılı işlerle Dünya sinemasından ayrılmaya devam ediyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film olarak notlarınızın arasına düşmenizi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı