Kategoriler
Film Tavsiyeleri

About Schmidt/Schmidt Hakkında (2002)

schmidt hakkında filmi

Emekli, cimri, sinirli, kibirli… Belki bir 40 sene sonra senin yada benim dönüşeceğimiz kişi…

Bir sigorta şirketinde 45 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Warren Schmidt için hayat aslında yeni başlamaktadır. Bunca yıllık iş temposu, kızının büyümesi, karısının dırdırı, sorumluluklar, toplum saygınlığı kazanma çabası gibi daha sayılabilecek bir sürü nedenden dolayı hayatı yaşayamadığını evde kaldığı iki hafta içerisinde anlamıştır Schmidt. Değişikliğe televizyonda gördüğü bir reklamla başlar. Dünya’daki yardıma muhtaç çocuklara yardım eden bir kuruluş aracılığıyla manevi oğlu Tanzanyalı Ndugu olur ve ona düzenli olarak mektup yazmaya başlar. Yazdığı mektuplar onun içten içe kendinden sakladığı gerçekleri de gün yüzüne çıkaracak ve başka gerçeklerle tanışmasına vesile olacaktır.

schmidt hakkında filmi

İki kez Oscar kazanmış yazar – yönetmen – yapımcı Alexander Payne ile üç kez Oscar kazanmış oyuncu Jack Nicholson gerçekten müthiş uyum sağlamışlar. Çünkü ilginç olmayan ve herkesin çevresinde çokça örnek gösterebileceği bir konuyu estetik ve dramatik açıdan müthiş bir şekilde sunabilmek o kadar da kolay değil doğrusu.

İlk paragrafta da dediğim gibi herkesin öyle yada böyle yaşayacağı bir dönemi anlatan film yere sağlam basıyor. Ne karakteri boş hayalleri sevk ediyor ne de yerlerde süründürüyor. Bu gerçekçilik karakterin yıllar sonra ortaya çıkan gizemli arayış isteğiyle birleşince film zaman zaman keyifli bile olabiliyor.

Temelinde insan hikayesi bu. En basit diyebileceğimiz bir insanın hayatı bile doğru metotlarla muhteşem bir seyirliğe dönüşebilir. Nitekim de öyle olmuş çünkü Schmidt karakteri hayattan kopuk ütopik bir karakter portresi çizmiyor. Belki benim yaşlı dedem yada senin ihtiyar baban… Hepsinde Schmidt’ten bir parça var. Yalnızlık korkusu ve ölüm. Hepimiz tadacağız ve kim bilir hepimiz biraz Schmidt olacağız.

Vizyona girdiği dönemde iki dalda Oscar’a aday olmuş olan filmi mutlak izlemelisiniz.

IMDB Sayfası

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir