A Late Quartet | Son Konser | 2012

son konser filmi

Sırlar ve duygular silinmez. Sadece ileri bir tarihe atarsınız. Doğru an geldiğinde ise hiç tutmamış gibi sofraya koyarsınız.

Klasik müzik üzerine bir grup sahnelerde 20.yılına kutlamak üzeredir. Konser takvimlerinin yaklaşmasından sebep provalar tekrar başlar ancak Peter çello konusunda hiç bu kadar aciz olmamıştır. Doktora gidip testler yaptırır ve Parkinson hastalığının birinci evresinde olduğunu öğrenir. Bir yandan çok sevdiği enstürmanıyla bir daha konser veremeyecek olmanın acısını yaşarken bir yandan da grup için yeni çellist aramaya başlar. Robert, Juliette ve Daniel bu durumdan memnun değillerdir ancak Peter’ın bu isteğine saygı duyarlar ve çellist arayışına onlar da katılır. Gruba yeni birisinin katılacak olması Robert’ın yıllardır içerisinde tuttuğu 1. keman olma durumunu da ortaya çıkarır. Juliette ve Daniel bu duruma anlam veremese de Robert’ın bu zamansız çıkışı dörtlü arasında yıllar boyunca gizli tutulan birçok sırrın deşifre olmasını sağlayacaktır.

son konser filmi

2 Şubat 2014’te hayata veda eden Philip Seymour Hoffman’ın son filmlerinden biri olan Son Konser oyuncu başta olmak üzere Christopher Walken, Catherine Keener ve Mark Ivanir’in performansları basit bir konuyu muhteşem bir film haline getiriyor. Yıllar boyunca gizli tutulan egolar, yıllar boyunca gizli tutulan duygular ve kişisel çekişmelerin pamuk ipliğine bağlı olabileceğini görüyoruz. İnsan öyle bir varlık ki kendini derinden yaralayacak bir sırrı yıllar boyunca içinde tutmasına rağmen bazen de dışarı vurmak için bir saniye bile beklemiyor.

Müzik temalı bir film olunca haliyle işler biraz zor oluyor. Oyuncuların ciddi bir müzikal eğitimden geçtikleri ya da önceden müzikal bir altyapıları olduğu kesin. Bizdeki örnekleriyle mukayese edince… Neyse etmesem daha iyi sanki. Değme sanatçılara taş çıkaran bir müzikal şovun yanına başarılı oyunculuklarını serpiştiren ekipte kimseyi ayırt etmek mümkün değil elbette ancak en dikkate değer rol Robert’ın olunca ve performans anlamında da çok başarılı olunca insan Hoffman’ın yokluğunu bir kez daha özlüyor.

Son Konser filmi kesinlikle herkese hitap edecek bir film değil. Hatta ortalama sinema izleyicilerinin sıkılacağını düşünüyorum ancak ana akım sinemadan uzaklaşıp farklı deneyimler tatmak isteyenlere filmi tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı