Kategoriler
Klasikler

A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971)

.

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in 1971 yapımı filmi. Anthony Burgess’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır.İngiltere’de her gece dışarıda savunmasız insanları döven, tecavüz eden, bir çete ve bu çeteden diğer çete mensplarınca zıtlaşıp polise yakalatılan Alex adında bir genç…

.

Polise yakalanan Alex’in cezasını hafifletmek için bir tür terapi uygulayıp Alex’i topulma kazandırılması sağlanır.Alex dışarı çıktığında artık şiddetten nefret etmektedir.Ama geçmişi ile de muhasebe yapmak zorunda kalacaktır.Filmin konusu oldukça öz.Alex’in doğası üzerinden insan hayatını, şiddeti, toplum düzenini, vicdani muhasebeleri bu filmden iyi işleyen bir film izlemedim şu ana dek.Filmde Alex toplum tarafından dışlanmayı, ezilmeyi farkedecek ve bu ironi Stanley Kubrick’in dehası ile birleşip filmin tümünde görülecektir.

.

Yanlış hatırlamıyorsam film İngiltere’de gösterime girdiğinde şiddet sahneleri yüzünden 30 yıl yasaklı kalmış,sonrasında gösterime girdiğinde ise İngiltere’deki suç oranlarında belli bir yüzde düşüş görülmüş. Ayrıca filmin başrol oyuncusu Malcolm McDowell’ın (Alex) performansı müthiştir,bu performansı ile aktör olmak isteyenlere de şevk vermiştir.Bu filme zaman ayırıp tamamen arınmış bir bünye ile mutlaka izleyin.

IMDB Sayfası
Fragman

Yazar Edi

Uzun uzun inceleme okumayı sevmeyen izleyiciler için listeler hazırlar. Hazırladığı listelerdeki her filme ve diziye kefildir.

“A Clockwork Orange / Otomatik Portakal (1971)” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir