3 Idiots (2009)

.

Mühendislik fakültesinde başlayan dostluklarıyla hayatı tanımaya ve anlamayan çalışan üç gencin yaklaşık üç saate yakın süren maceraları ve tecrübeleri eşsiz ve dolu dolu…
Rancho , Raju ve Farhan ülkenin en seçkin mühendislik okullarından birine seçilerek öğrenim hayatlarına başlarlar. Burada başlayan dostlukları onların hayallerine , geleceklerine ve yaşantılarına doğrudan etki edecek ve hiçbir yerde edinilmeyecek olan yaşanmışlıkları bir arada tadacaklardır.

Aslında film tanımlaması yaparken bu kadar kısa tutmam ancak 3 Idiots’un her karesini izleyicinin kendi izleyip deneyimlemesi gerektiğini düşünüyorum. Bir Hint filmi olmasının getirisi olarak eğreti duran ses efektleri ve itici gelen kısa müzikalleri saymadığımız taktirde 3 Idiots oldukça samimi bir anlatım diline sahip. Olumlu yada olumsuz duygular üst eşiklerde yaşanmakta ve filmin başarılı kurgusu da bu duyguların samimiyetini mümkün kılmakta.

.

Oyunculuk anlamında üst düzey olduklarını söyleyemeyeceğim fakat işledikleri konuyu (öğrenme kavramı) ele alış şekilleri ve görüntü yönetmeninin birinci sınıf işçiliği filmi hak ettiği popülerliğe götüren etmenlerin başında geliyor. Yan karakterlerin çıkış noktaları çok yaratıcı olmasa da detay sayılabilecek (Virüs karakterinin fazla orijinalliğinin olmamamasına rağmen zamandan kazanmak için yaptıklarının orijinalliği) özelliklerle katkı yapmaları da filme oldukça olumlu yansıyor.

Sözün özü 3 Idiots kendi motiflerini atlamadan alışılmış bir konuyu alışılagelmişin dışında işleyerek izleyenlerde iz bırakmayı başarıyor. İzlediğim ilk Hint filminin bu başarısı da Hint sinemasına olan bakış açımın yumuşamasına da sebep olduğunu inkar edemem.
Hint filmi tavsiyeleri listeme mütemadiyen 1.sıradan giriş yaptı.Haspam…

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

One Reply to “3 Idiots (2009)”

  1. Filmde amaçları farklı olan üç mühendis arkadaşın hikayesi anlatılıyor. Özellikle ülkemize Bollywood’u sevdiren bir film diyebilirim. Zira bu filmden sonra Bollywood filmler yakın takibe alındı. Günümüz eğitim sistemini eleştirerek dünya çapında dikkatleri üzerine çeken bu eğlenceli filmi kaçırmamanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.