28 Days Later/28 Gün Sonra (2002)

28 gün sonra filmi

Sebebi bilinmeyen bir virüs, oluşan yıkım ve yıkımın oluşturduğu kaos…
Neyse ki Jim komada olduğu için bu hengameyi görmeden uyanmıştır. Onun için sadece komada geçen zaman dilimindeki boşlukları doldurmak gerekmektedir. Yoksunluğun ortasında insansız bir Londra’ya uyandığında çevrede olup bitenleri anlamak için Londra Köprüsü’nü yürüyerek geçer. Etrafta hiç insan göremediği için tedirgindir ancak kilisede sürekli birileri vardır. Kiliseye giren Jim bir grup enfeksiyon kapmış insanla (zombi mi desek ama bu ifade filmde hiç kullanılmıyor) karşılaşır ve onların tehlikeli olduğunu anlaması fazla uzun sürmez. Onlardan kaçarken Selena ve Frank’le tanışır ve hayatta kalma mücadelesi için görkemli bir başlangıç yapar.

Oscar ödüllü yönetmen Danny Boyle’un şöhreti yakalamadan önceki filmlerinden biri olan 28 Gün sonra dünyanın sonu temalı bir zombi filmi olmakla birlikte bu ifadenin film boyunca kullanılmaması da gerçekten ilginç. Aslında filmin gerçeklik olgusuna vurgu yapmak için zombi kelimesini kullanmamak mantıklı çünkü zombi denildiğinde fantastik bir durum söz konusuymuş gibi algılanıyor. Bu anlamda doğru tercihte bulunup bu kelimeden bahsetmemeleri isabet olmuş.

Filmde doğal olarak karanlık bir tema hakim. Çekimler, oyunculuklar ve ışık… Böyle bir filmde sürpriz bir seçim değil tabii ki ancak seyircinin ambiyansı idrak edebilmesi açısından bunları doğru bir şekilde harmanlamak noktasında da maharet gerekir.

Başrolde İrlandalı aktör Cillian Murphy var. Yan rollerde de ona Naomie Harris ve Brendan Gleeson eşlik ediyor.

28 gün sonra filmi

Film hakkında durumu biraz daha açalım. Yukarıda atmosferden zaten bahsettik. Kasvetli hava ve yıkıma uğramış mekanlar sizi filmden bir karakter gibiymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Bunun yanında yaşamlara ve yaşayan ölülere verilen tepkiler sizi her seferinde sarsıyor zira insanoğlunun içgüdüsel olarak hayatta kalma mücadelesine verdiği reaksiyonu tasvip etmeseniz de doğru buluyorsunuz. Bu düşünce tarzı aynı zamanda karakterlere bağlanmanıza sebep oluyor. Doğal olarak onlar tehlikedeyken siz de kendinizi tehlikede hissediyorsunuz. Oyuncuların başarılı performansları ve onları görsel ve sözel olarak tamamlayan film ekibi de bu sürece etki ediyorlar. Yönetmen resmen sizi 113 dakika boyunca hayatta kalmaya zorluyor.

Yaşayan ölüler gerçekliğinin dışında bir de filmde yaşayan insan müsveddeleri durumu var. Ki bu durum genel dünya durumundan bağımsız olarak sizi çileden çıkarıyor. Neyse ki yönetmen bu konuda radikal bir yaklaşıma gidip acımızı artırmıyor.

Toparlayacak olursak 28 Gün Sonra filmi birçok türü içerisinde barındıran bir dram filmi. İster korku filmi diyin, ister gerilim filmi diyin, ister zombi filmi diyin, isterseniz yol filmi deyin hiç fark etmez… Çünkü bu türlerin derinliklerinde bir yerde her zaman bir dram vardır. Bu türler hikayeyi zenginleştirir ve ambalajı güzelleştirir. Aynı zamanda dramın dozajını da artırır. Bu anlamda birçok alt türünü başarıyla harmanlayan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

IMDB Sayfası

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.