Kategoriler
Film Listeleri

2016 Yılının En İyi 5 Filmi

2016eniyifilmler

Yıl biterken yılın en’lerini yapmak sitelerin gelenekselleşmiş Aralık ayı içeriğidir ancak biz bu sefer biraz daha ivedi davranalım istedik. Aralık ayında vizyona girecek filmleri de kaçırma pahasına size 2016 yılının en iyi 5 filmi listesi yaptık. Tabii ki bunda uzun zamandır içerik giremediğimiz gerçeğinin getirdiği suçluluk psikolojisi de yok değil.

Geçtiğimiz senelere göre çok fazla usta işi filmin olmadığı bu sene içinden film çıkarırken oldukça zorlandık. O yüzden oha lan bu film neden var – neden yok gibi reaksiyonlara karşı her zamanki tahammül modumuzu hazırda tutuyor olacağız. (plaza dilini severim.)

Tabii ki yine 2016 yılında ne kadar az film izlediğimi de şimdi farkediyorum. Fazla uzatmadan sadede gelelim.

hateful

– The Hateful Eight

Tarantino’dan 3 saatlik muhteşem bir hesaplaşma filmi. Sadece 2016 yılının değil, tüm zamanların en iyi filmleri kategorisine de almaktan imtina etmeyeceğiniz bir yapım. Türkiye’de Ocak ayının ilk haftasında vizyona giren film IMDB 7.9 almış.

drstrange

– Doctor Strange

Marvel’in bir başka çizgi romanından uyarlanan film İngiliz oyuncu Benedict Cumberbatch’in muhteşem oyunculuğuyla birlikte listemize girdi. Fantastik filmlere karşı çok da sıcak bakmayan ben bile 3D olarak ayıla bayıla izledim diyebilirim. Türkiye’de bu ayın ilk haftasında vizyona giren film IMDB’den 7.9 almış.

deadpool

– Deadpool

Ülkemizde 12 Şubat’ta vizyona giren anti-kahramanların babası Deadpool 2 saate yakın bir sürede hem aksiyona hem de komediye fazlasıyla sizi doyuran özgün bir yapım olarak göze çarpıyor. Bir başka çizgi roman uyarlaması daha listede ancak siz de biliyorsunuz ki artık özgün metin bulup sinema filmi çekmek hiç de kolay değil. IMDB’de 8.1 almış.

revenant

– The Revenant

Inarritu’ya En İyi Yönetmen dalında ikinci (iki sene üst üste), Di Caprio’ya En İyi Erkek Oyuncu dalında ilk Oscar’ını kazandıran film epik bir insan mücadelesini müthiş perspektiflerle sinefillere sunuyor. Mutlaka görülmeli, birden fazla izlenmeli. IMDB’den 8.0 almış.

sero

– Kötü Kedi Şerafettin

Karikatürist Bülent Üstün’ün efsane karakteri Şero’nun yıllardır yapım aşamasındaki uzun metraj animasyon filmini nihayet Mayıs ayında izledik ve bayıldık. Usta sanatçıların seslendirme noktasında topa girmesiyle birlikte muhteşem bir iş çıkmış. Biz de bu işi becerebiliyormuşuz diyerek umutlarımızı yeşertirken birden fazla izlemeyi de ihmal etmedik. Henüz izlemeyen varsa da kesinlikle izlesin zira her sene üstteki 4 tane film tarzında yapımlar izleme şansınız var ancak Türk sinemasında böyle filmlere rastlamak çok sık olacak şey değil. IMDB puanı 7.9

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir