2015 Yılının En İyi 5 Filmi

thumbnail

2015eniyifilmleri

Çok değil geçtiğimiz sene bu ve geçen aylarda Interstellar, Hobbit gibi filmlerle çılgın atıyorduk. Peki bu sene, koca bir sene Star Wars Güç Uyanıyor’u bekledik ama uyuyakaldık. Hayal kırıklıklarımızdan başımızı sokacak bir ev yapacak raddeye geldik.

2015 yılında yapılan filmleri gerçekten çok düşündüm. Beni etkileyen, önceki izlediklerimden sıyrılan, yeni bir söylemi ya da yeni bir tekniği olan filmler aradım. Çok fazla bulamadığım için listeyi daralttım.

2015 yılında çok kayda değer film izlediğimizi düşünmüyorum. Bu yüzden 2015 yılının izlenmesi gereken filmleri listemi beş filmden oluşturdum.

kingsmanfilmi

5) Kingsman: Gizli Servis IMDB 7.8

Ajan filmleri konusunda çok fanatik sayılmam ancak Kingsman klasik kalıpların dışına çıkarak adrenalin ile zekayı aynı anda başarıyla yürütürken Brit cast ve yönetmen ekibiyle kültürel tadı da almamızı sağlıyor. Heyecan dozunun yüksekliği aynı zamanda özgün sahne planlarıyla birleşince önümüzdeki yıllarda kült olabilecek bir aksiyon serisinin ilk filmini izlemiş olduk. Film Mart 2015’de Türkiye’de vizyona girmişti.

exmachina

4) Ex Machina IMDB 7.7

28 Days Later, Sunshine, Never Let Me Go gibi kalbur üstü filmlerin senaristi Alex Garland, ilk yönetmenlik deneyiminde daha önce yüzeysel olarak işlenmiş olan yapay zeka ile insanın etkileşimini merkezine alıyor. İzleyenlerin sıklıkla taraf değiştirdiği, mekansal baskıyla birlikte filmden bir parça olduğu bu ilginç film belki de 2015 yılının en iyi filmi değil ama kesinlikle farklı bir deneyim kattığını söyleyebiliriz.

unclefilm

3) The Man from U.N.C.L.E IMDB 7.4

Efsane filmlerinden sonra beklentileri yükselten Guy Ritchie önceki sendelemelerinden sonra sonunda eli yüzü düzgün sağlam bir filmle geri döndü. Esasında çok planlanmış bir projenin önemli sac ayağı olmuş. Hollywood’un yükselen yıldızları Henry Cavill ve Armie Hammer’ın ortaklığında Soğuk Savaş döneminde geçen film keyifli, feykli ve abondane eden kurgusu ile her ne kadar zaman zaman kalıplara girse de yılın izlenmeye değer filmlerinden biri olmayı hak ettiğini düşünüyorum.

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı