2011 ve 2012’nin Aksiyon Filmi Tavsiyeleri

.

2011 ve 2012 yıllarında vizyona giren aksiyon filmlerinden güzel bir derleme ile karşınızdayız.

.

Predators

Yıllar önce Arnold Schwarzenegger ile tanıştığımız Predators son dönemlerde Hollywood yapımcıları için en kolay yoldan para kazanma yöntemlerinden biri olan efsane filmlerin yeniden çevrimi modasıyla beraber günümüze uyarlandı. Zaman ve mekanın bilinmediği bir ortamda , yeryüzünün çeşitli coğrafyalarından birbirini tanımayan bir avuç insan bir süre sonra çıkışı olmayan bir kapanda olduklarını farkeder. Farkındalıktan sonra yapılacak tek şey amansız mücadeleye girişmek ve gizemi çözmeye çalışmaktır. Daha iyi bilgisayar efektleriyle bir pazarına nur yağdırılan Predators aksiyon filmi önerileri listemizin ilk sırasında yer alıyor. Başrollerde Adrian Brody , Laurence Fishburne , Alice Braga gibi ünlü isimler yer alıyor.

.

Source Code / Yaşam Şifresi

Aksiyon film tavsiyeleri 1.sırası kesinlikle Yaşam Şifresi’nin. Paralel gerçeklik içinde sıkışmış bir asker defalarca aynı göreve yollanır. Elinde hiç kanıtın bulunmadığı tren havaya uçurulmuştur. Yüzlerce masum insan ölmüştür ve sırada çok daha büyük bir saldırı vardır. Yaşam Şifresi adı altındaki bu görevde askerin görevi zaman içinde paralel gerçekliğe yolculuğa çıkarak trene bombayı koyan kişinin kim olduğunu öğrenip yakalayarak bir sonraki saldırıyı engellemektir. Asker küçük ipuçlarla ilerlemektedir ancak trene her yeni seyahati sadece 8 dakika sürmektedir. Bu kısa ama sık yolculuklar askere aynı zamanda içinde bulunduğu durumu ve ne olduğu gerçeğiyle yüzleşmek için yeterli gelecektir. Jake Gyllenhaal ve Michelle Monaghan’ın başrolleri paylaştığı film son zamanlarda izlediğim en iyi aksiyon filmi. Yükselişler , düşüşler , düşünmeye zorlayan kurgu ve en önemlisi tüm bunların sağlam temellere dayanıyor olması. Bu anlamda tüm bu komplike eylemin sonunun mantıklı bir şekilde bağlanması filmin fenomeniniz olmasını sağlıyor. Kesinlikle es geçilmemesi gerekiyor.

.

Warrior / Savaşçı

IMDB Top 250 ‘ye girmeyi başaran yeni filmlerden biri de Savaşçı… Boks üzerine filmlerin mücadeleye yükü ve duygu patlaması çok daha kuvvetli olduğundan dolayı spor temalı filmlerden kolaylıkla sıyrılabiliyor. Rocky , Raging Bull , The Fighter , Million Dollar Baby , Ali … Daha bir sürü örnek sayabilirim. Savaşçı’nın bu noktada farkı hikayesini biraz daha insani nedenlere oturtabilmiş olması. Irak Savaşı’nda yer almış dışlanmış hisseden evlat ile öğretmen olan ancak mortgage ödemelerini bile yapamayan evli çocuklu evlat… Ve ikisinin de haz etmediği bir baba… Açıkçası film tam bir usta işi. Metininden çekimine kadar herşey kusursuz. Bu da boks temalı filmlerde izleyicinin tam da istediği şey… İlk bölümlerde karakterlerin hayatlarıyla seyirci motive edildikten sonra öldürücü darbe tüm vahşeti ve samimiyetiyle ringte kusulur. Savaşçı da tam anlamıyla böyle bir film… Zaten bu yüzden oldukça etkileyici … Oscar’a aday olan filmin başrolünde son dönemlerde oyunculuk kariyeri müthiş bir yükselişte olan Tom Hardy var.

.

The Town / Hırsızlar Şehri

Ben Affleck’in yazıp , yönettiği ve oynadığı Oscar’a aday olan film organize bir banka soygunu timinin son vukuatıyla başlar. Herşey yolunda giderken James’in teminat niyetine yanına bir rehine alması durumu biraz zorlar. Rehineyi yolda bıraktıktan sonra çete durum değerlendirmesi yapmak için toplanır. Öğrenilen bilgi rehine Claire Keesey’nin kendilerine çok yakın bir yer ikamet ettiğidir. Çete üyeleri maske takmalarına rağmen şüpheye düşerler ve Doug kadınla bir yabancıymış gibi yakınlaşarak kadının ağzını aramaya başlar. Yeterli bilgi edinilir ancak Doug kadınla görüşmelerine devam eder. James Doug’ı hareketlerinden şüphelenerek onu takip eder. Amacı onu kızdan tutmaktır ancak Doug’ı izleyen sadece James değildir.

Film aksiyonuyla ve onu destekleyen alt unsurlarıyla beraber oldukça dengeli bir görüntü sergiliyor. Filmin temposu tam olması gerektiği gibi… Kovalama sahneleri ne kadar başarılıysa , karakter çatışmalarının yaşandığı sahneler de o kadar başarılı. Ne sürekli bir hareketlilik söz konusu , ne de sürekli bir durağanlılık… Düşüş ve yükselişlerin belirginliği de filme inandırıcılık katıyor. Başrollerde Ben Affleck , Rebecca Hall , Jon Hamm , Jeremy Renner , Blake Lively gibi isimler yer alıyor. Banka soygunu temalı filmler sevenlere tavsiye olunur.

Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.