10 Farklı Ülkeden En İyi 10 Film

thumbnail

Endüstrileşen sinema son yıllarda artık bir sanattan ziyade dünyanın dört bir yanında endüstriye dönüştü. Öyle ki film yapımcıları, kodaman yapım şirketleri himayelerini aldığı her filmde senin nasıl hissetmen gerektiğini, nasıl düşünmen gerektiğini parsellemiş durumda.


Ben bu durumun ilk farkına vardığımda Truman Show’u izliyordum. İroniye bakın ki sistem kendi eleştirisini yaparken bile kendi kurallarıyla oynamaya devam ediyor.

Sinemayı kategorize etmeye çalışanlar bunun adını ana akım koydular. Dışında kalanlar da sanat filmi oluverdi. Ana akım isminin dominantlığının yanına medya ve para gücünü aldı ve sahasını genişletti. Kendini ifade etmeye çalışan yetenekli yönetmenler, yazarlar ve sanatçılar da kendilerini haliyle ayrı gördüklerinden dolayı kendilerine biçilen ismi kabullenmek zorunda kaldı.

Sanat filmi nedir ki ? İyi film zaten sanattır !

Ertem Eğilmez

Tüm bu olayları ve gelişmeleri eni konu irdelemeye gerek yok. Nasılsa herkes her şeyin farkında. O yüzden ben sözü daha fazla uzatmadan yıllar boyunca izlediğim binlerce film arasından bir seçki yapmak istiyorum. İlla ki bu listeyi yaptıktan sonra “aaa bunu unutumuşum tüh” diyebileceğim çok film olacak. İlla ki siz de “falanca film olmadan bu eksik” “falanca filmi nasıl unutursunuz”  tarzında serzenişlerde bulunacaksınız ama bu listeyi kendime dipnot düşmek ve kısayol oluşturmak için yapıyorum. Kendine güvenen kendi listesini yapıp gönderebilir, seve seve yayınlarız.

Filmlerle ilgili açıklama yapma gereği duymuyorum çünkü çoğunun sitede yazısı mevcut. Yazısı olmayanlar için de bize film tavsiyeleri konusunda güveniyorsanız kendinizi bizim kollarımıza bırakmanızı öneriyorum.

Dipnot: Listedeki bazı filmler az bilindik olmakla birlikte bazıları da zevk sahibi sinefillerce istemeden popüler kültürün bir parçası haline getirilmiş olabilir. Bunu, şunu izlemeyen kaldı mı allasen demeyin, kovuğundan yeni çıkanları da, film ayrımını yeni yeni yapabilen, daha birkaç yıl önce baba, baba diye bağıran küçük kardeşleri de düşünmek lazım.

 

İşte 10 farklı ülkeden en iyi 10 yabancı film listem;

  1. Bikur Ha Tizmoret (İsrail)
  2. Kynodontas (Yunanistan)
  3. Shi-Gan (Güney Kore)
  4. El Secreto De Sus Ojos (Arjantin)
  5. Okuribito (Japonya)
  6. Der Baader Meinhof Komplex (Almanya)
  7. Tacones Lejanos (İspanya)
  8. Det Sjunde Inseglet (İsveç)
  9. Grbavica (Bosna Hersek)
  10. Un Prophete (Fransa)
SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den bu yana site için ırgatlık yapmakta. Sevdiği birtakım yönetmenlerin olduğu gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı