Kategoriler
Basın Bülteni

1.Çanakkale Troia Film Festivali

.

15-19 Eylül 2010 tarihleri arasında yapılacak olan 1.Çanakkale Troia Film Festivali Çanakkale’ye hareketlilik getiriyor.

1.Çanakkale Troia Film Festivali’nin tarihlerini açıklayan Festival Komite Başkanı Erdoğan Akduman festival hakkında şu bilgileri verdi:

“Festivalimizde en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi müzik, en iyi kadın oyuncu, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi kurgu ve en iyi sanat yönetmeni dallarında ödül verilmesine karar verilmiştir.
Filmlerin başvuru tarihi 1-31 Temmuz tarihleri arasındadır.Filmler ön jüri ve ana jüri olmak üzere iki jüri tarafından değerlendirilecektir. Jüri üyeleri mesleklerinde uzmanlaşmış yönetmen, senaryo yazarı, yapımcı, müzik bestecisi, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni ve sinema eleştirmeninden oluşturulacaktır.”

Halk Jurisi En İyi Filmi Seçecek

1.Çanakkale Troia Film Festivali’nde ön jüri ve ana jüri dışında Çanakkale halkının da jüri olacağını belirten Akduman: ‘‘Film festivalimizde halk jürisi oluşturulacaktır. Çanakkale halkı izlediği filmlerin aynı zamanda jürisi olacaktır. Böylece Çanakkale halkının seçtiği film en iyi film olarak da ödüllendirilecektir. En iyi film dalında iki ödülümüz var. Bunlardan biri ana jürinin seçtiği, diğeri halkın seçtiği en iyi film ödülünü alacaktır.Çanakkale halk’ının film kültürü ve festivale olacak desteği ile film festivali önce ulusa sonra uluslara duyuracağız.’’

Filmlerde Kısıtlama Yok

1.Çanakkale Troia Film Festivali Komite Başkanı Erdoğan Akduman: ‘’Film festivaline başvuracak filmlerin katılımı için herhangi bir kısıtlama yok. Bir yıl içinde çekilen tüm filmler koşulsuz katılabilirler. Bu yıl ulusal uzun metrajlı filmler yarışacak. Önümüzdeki yıl ulusalın yanı sıra uluslararası uzun metrajlı filmler de yarışmaya katılabilecek. Bunun için de bazı özgün düşüncelerimiz var.Kısa filmler, öğrenci filmleri gibi özendirici kategorilerin de yer almasını planlıyoruz.Ayrıca yetenekli gençlerimizin de yaptığı kısa metrajlı filmler ve üniversiteli gençlerimizin kısa belgeselleri, filmleri değerlendirmeye alınacaktır.’’ şeklinde konuştu.

Festivalin Web Sitesi

Yazar Yusuf

SineMâbed'in kurucu editörü. Mayıs 2008'den beri...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir